x 

Makale

Aşçı Standartları Kırmızı Et Yemekleri Hazırlamak

Aşçı Standardı Kırmızı Et Yemekleri Hazırlamak

meb.gov.tr adresinden alınmış 2007 yılı aşçı standardı

aşağıda sunulmuştur ( Aşçı standartları prosedürü uzun olduğundan birden fazla dosyaya bölünmüştür )

 

İ K I R M I Z I   E T   Y E M E K L E R İ   H A Z I R L A M A K İ01 Kırmızı et yemekleri için ön hazırlık yapmak Etleri pişirmeye hazırlamak için gerekli malzemeleri depodan eksiksiz çıkardı mı?
 Kırmızı etleri hazırlamak için gerekli araç, gereç ve  ortamı hijyen kurallarına göre  hazırlayıp kullanıma kadar uygun koşullarda bekletti mi?
Sığır ve dana eti parçalarını tanıyacak, hangi parçanın hangi yemeğe ve hangi pişirme yöntemine uygun olduğunu bilerek yemek yapmak için seçti mi?
Sığır ve dana etinden elde edilen uluslar arası  parçaları tanıyacak, hangi parçanın hangi pişirme yöntemine ve hangi yemeğe uygun olduğunu bilerek yemek yapmak için seçti mi?
İ02 Kırmızı et yemekleri malzemelerini hazırlamak Et yemeği yapmak için malzemeleri, araç ve gereçleri, ortamı hijyen kurallarına göre  hazırladı mı? Kullanıma kadar uygun koşullarda bekletti mi?
Et yemeği yapmak için gerekli sebze,et, kemik, otlar ve diğer katkıları doğrayarak, şekillendirerek, eksiksiz hazırladı mı?
Izgara ve poelle ( az yağda tavada) pişirmeye  uygun et parçasını seçecek, malzemeleri reçeteye ve hijyen kurallarına uygun hazırladı mı?
Bol yağda (frit) pişirmeye  uygun et parçasını seçerek, malzemeleri reçeteye ve hijyen kurallarına  uygun hazırladı mı?
Kavurarak sos içinde (braise) pişirmeye  uygun et parçasını seçerek, malzemeleri reçeteye ve hijyen kurallarına uygun hazırladı mı?
 Fırında (baked, roti) pişirmeye  uygun et parçasını seçerek, malzemeleri reçeteye ve hijyen kurallarına  uygun hazırladı mı?
 Dumanda (füme, smoked)  pişirmeye  uygun et parçasını seçerek, malzemeleri reçeteye ve hijyen kurallarına  uygun hazırladı mı?
Sote  (saute) pişirmeye  uygun et parçasını seçerek, malzemeleri reçeteye ve hijyen kurallarına  uygun hazırladı mı?
 Haşlayarak (bouilli) pişirmeye  uygun et parçasını seçerek, malzemeleri reçeteye ve hijyen kurallarına  uygun hazırladı mı?
Etleri gratin (graten)  ederek et yemeği hazırlamak için, malzemeleri reçeteye ve hijyen kurallarına uygun hazırladı mı?
Uluslar arası ve yöresel et yemeği malzemelerini reçeteye uygun hazırladı mı?
Sıcak ve soğuk et yemekleri ile servis edilen sosları bilerek, sos malzemelerini ve temel sosları reçeteye uygun  hazırladı mı?
İ03 Etleri doğramak Yapacağı yemeğe uygun sığır eti parçasını seçerek yapacağı yemeğe uygun şekilde doğrayarak şekillendirdi mi?
İ04 Etleri şekillendirmek Sığır ve dana kaburgadan çıkan parçaları yapacağı yemeğe uygun şekilde doğranarak şekillendirdi mi?
Bonfileden çıkan parçaları yapacağı yemeğe göre şekilendirilmesini  veya yapılmasını sağladı mı?
Contrfiletten çıkan parçaları  yapacağı yemeğe göre şekilendirilmesini  veya yapılmasını sağladı mı?
Escalope (schnitzel) hazırlamak için round (tranche-yumurta) dan çıkan parçaları  yapacağı yemek çeşidine  göre şekilendirecek veya yapılmasını sağladı mı?
Koyun ve kuzu eti parçalarını tanıyarak, hangi parçanın hangi yemeğe ve  pişirme yöntemine uygun olduğunu bilerek yemek yapmak için seçti mi?
Koyun ve kuzu eti  parçalarını  yapacağı yemeğe göre şekilendirilmesini  veya yapılmasını sağladı mı?
Yapacağı yemeğe uygun koyun ve kuzu eti  parçasını seçerek uygun şekilde doğrayıp şekillendirdi mi?
İ05 Etleri terbiye (marine) etmek Etin çeşidi ve parçasına uygun marinatları hazırlayarak, eti marina etti mi?
İ06 Koku ve tat vericileri hazırlamak (sebze demeti/torbası vb.) Yapılacak yemeğe uygun sebze grupları, baharatlar ve diğer katkıları yeterli ölçüde hazırladı mı??
İ07 Soğuk et yemekleri hazırlamak Soğuk et yemekleri için eti pişirip uygun koşullarda soğutarak sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
İ08 Etleri buharda ve kendi suyunda (stew) pişirmek  Buharda pişirme yöntemi kullanılarak reçeteye uygun et yemekleri hazırlayarak  sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
Kendi suyunda pişirme yöntemi kullanılarak reçeteye uygun et yemekleri hazırlayıp sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
İ09 Etleri ızgarada (grill) pişirmek Izgarada pişirme yöntemi kullanılarak reçeteye uygun et yemekleri hazırlayıp sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
İ10 Etleri az yağda (poelle) kızartmak Poelle (kalın dipli tavada) pişirme yöntemi kullanılarak reçeteye uygun et yemekleri hazırlayıp sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
İ11 Etleri bol yağda (frit) kızartmak Frit (bol derin yağda) pişirme yöntemi kullanılarak reçeteye uygun et yemekleri hazırlayıp sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
İ12 Etleri kavurarak sos içinde (braise) pişirmek Braisé pişirme yöntemi kullanılarak reçeteye uygun et yemekleri hazırlayıp sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
İ13 Etleri fırında (roti) pişirmek Roti pişirme yöntemi kullanılarak reçeteye uygun et yemekleri hazırlayıp sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
İ14 Etleri dumanda (füme, smoked) pişirmek Dumanda pişirme yöntemi kullanılarak reçeteye uygun et yemekleri hazırlayıp sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
İ15 Etleri sote  (saute) etmek Sauté pişirme yöntemi kullanılarak reçeteye uygun et yemekleri hazırlayıp sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
İ16 Etleri haşlayarak (bouilli) pişirmek Boilli pişirme yöntemi kullanılarak reçeteye uygun et yemekleri hazırlayıp sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
İ17 Etleri gratin (graten) etmek Etleri graten için hazırlayıp uygun sos ve diğer malzemelerle graten yaparak  servise hazır hale getirdi mi?
İ18 Uluslararası ve yöresel et yemekleri pişirmek Uluslar arası yemeklerin hazırlandığı sığır, dana, koyun ve kuzu et parçalarını seçerek,  uygun pişirme yöntemi ile  et yemeği pişirip sos ve garnitürü ile  servise hazır hale getirdi mi?
Türk Mutfağı'na ait ve yöresel yemeklerin hazırlandığı sığır, dana, koyun ve kuzu et parçalarını seçerek,  uygun pişirme yöntemi ile  et yemeği pişirip servise hazır hale getirdi mi?
İ19 Sıcak ve soğuk et yemekleri için sos hazırlamak Et yemeklerine uygun sosları ve türeyenlerini  hazırlayıp servise hazır hale getirdi mi?
İ20 Garnitür hazırlamak Et yemeklerine uygun garnitürleri seçerek hazırlayıp servise hazır hale getirdi mi?.
İ21 Et yemeklerinin pişirme sürecini belirlemek Et yemeğinin çeşidi ve özelliğine göre uygun pişirme aracını kullanarak istenilen ürünü, istenen özellikte  pişirdi mi?
  Pişmişlik derecesini uluslar arası et pişirme derecelerini bilerek ayarladı mı?
İ22 Et yemeklerinin kalite kontrolünü yapmak Et yemeklerinin kalite kontrolünü fiziksel, duyusal, ölçme araçları  ile yaparak, beğenilir özellikte olmasına  dikkat etti mi?
İ23 Et yemeklerini servise hazırlamak Et yemeğinin çeşidi, özelliğine göre uygun garnitür, ve sosu seçerek, renk uyumuna ve süsleme kurallarına dikkat ederek; tabak dizaynı yapıp servise hazırladı mı?
Et yemeğinin çeşidi ve özelliğine göre, porsiyonlayarak  servise hazırladı mı?

 


meb.gov.tr adresinden alınmış 2007 yılı aşçı standardı parçasıdır

 • Süper Mikser Ekmek Dilimleme Makinası Tamiri

  REKLAMDIR

  Arızalı Süper Mikser ekmek dilimleme makinası tamiri

  Her marka ve modeldeki çalışmayan, bozuk, ekmeği iyi dilimlemeyen, ekmeği iyi kesmeyen Süper Mikser ekmek dilimleme makinası için arayabilirsiniz 0212 2536412 Süper Mikser ekmek dilimleme makinası tamir periyodik bakım servis hizmeti veriyoruz, Süper Mikser ekmek dilimleme makinası servis telefonu 0212 2974432

  Arızalı Süper Mikser ekmek dilimleme makinası tamiri için İstanbulun tamamına Süper Mikser ekmek dilimleme makinası tamir-servis ve Süper Mikser ekmek dilimleme makinası yedek parçalarının satışı vardır 0212 3614581

  Kuruluşumuzdan hangi modellerdeki endüstriyel Süper Mikser ekmek dilimleme makinalarına hizmet alabilirsiniz; fırın Süper Mikser ekmek dilimleme makinası tamiri setüstü Süper Mikser ekmek makinası tamiri bantlı Süper Mikser ekmek dilimleme makinası tamiri otomatik Süper Mikser ekmek dilimleme makinası tamiri kollu yemekhane Süper Mikser ekmek dilimleme makinası paslanmaz dilimleme bıçakları tırtıllı Süper Mikser ekmek dilimleme bıçağı Süper Mikser ekmek makinası bıçakları Süper Mikser ekmek dilimleme makinası motoru Süper Mikser ekmek dilimleme makinası kayışı ve diğer Süper Mikser ekmek dilimleme makinası parçaları satış telefonu 0212 2974432

  Unutmayınız; Süper Mikser ekmek dilimleme makinası özel bıçağı yapılır, her türlü dilimleme bıçağı imalatı yapılır, yaylık paslanmaz çelik Süper Mikser ekmek dilimleme bıçağı üretimi toptan satışı vardır, Telefon 0212 2375906 Sanayi tipi Süper Mikser ekmek dilimleme makinelerinin bıçakları satışı 0212 3614581

  Süper Mikser ekmek dilimleme makinası tamiri 0212 2974432

  Aşağıdaki Not Sadece Aynı İş Kolundaki (Makina tamiri-satışı; Tamir Bakım Servis Hizmeti Yapan) Arkadaşlarımız İçin Geçerlidir....

  Sitemizdeki yazıdan alıntı yapacak olan arkadaşlarımız; Lütfen kaynağı belirtiniz... Kaynak belirtilmeden yapılacak alıntılarla ilgili siteler "Yüzsüzler veya Fikirden Yoksunlar" Sayfamızda yayınlanacaktır. Darılmayınız...

  Kaynak: www.tamircimerkezi.com

  Süper Mikser ekmek dilimleme makinası tamiri 0212 2974432

  REKLAMDIR (Reklam teklifi için Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine yazabilirsiniz)

  Ayrıca Süper Mikser ekmek dilimleme makinası satışıda yapılmaktadır. Yeni Süper Mikser ekmek dilimleme makinası satışı için sol taraftaki bağlantılara bakabilirsiniz veya arama kutusuna Süper Mikser ekmek dilimleme makinası yazarak aratabilirsiniz veya yeni Süper Mikser ekmek dilimleme makinası satışı için arayabilirsiniz 0212 2370749 – 0212 2370759

  Süper Mikser ekmek dilimleme makinası satışı 0212 2370759